Zawód fotograf - czy warto?
Praca fotografa to przede wszystkim kreatywne zajęcie. Cały czas tworzymy, uczymy się nowych rzeczy. Niektóre zlecenia zmuszają także do podróżowania, co może spodobać się tym, którzy lubią być w ciągłym ruchu. W wielu przypadkach to współpraca z ludźmi, ich ciągłe poznawanie i poszerzanie horyzontów.
Choć niemało z nas wybiera rolę „wolnego strzelca”, zawód fotografa umożliwia także pracę w rozmaitych miejscach, jak media, agencje marketingowe, reklamowe czy nawet instytucje państwowe. Mamy tu dużą wolność wyboru.
Praca fotografa ma również kilka wad. Niewątpliwie jedną z nich jest konieczność pracy w weekendy. To wtedy mają miejsce ważne wydarzenia w życiu klientów, jak śluby czy chrzciny. Jeśli pracujemy na własny rachunek, czasem, mimo starannej selekcji zleceń, możemy trafić na trudnego klienta.
Niezbędna będzie wówczas asertywność.
Nasze zarobki bywają zależne od ilości zleceń, co dla niektórych może okazać się wyzwaniem. Praca fotografa to także długie godziny przed ekranem monitora i możliwy ból pleców tym spowodowany.
Ile zarabia fotograf w 2022 roku?
Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, ile zarabia fotograf. Według statystyk średnie zarobki to około 4000 zł brutto miesięcznie. Wiele jednak zależy od doświadczenia, lokalizacji czy warunków zatrudnienia. Fotograf na etacie może zarabiać mniej niż wyróżniający się „wolny strzelec” samodzielnie poszukujący zleceń. Różną wysokość zarobków będą mieć także fotograf ślubny czy produktowy.
Czy można zostać fotografem bez wykształcenia?
Jak zostać fotografem - krok po kroku
Kiedy myślimy o zawodowych fotografach często mamy przed oczami wizję osób posiadających pokaźny, drogi sprzęt. Tymczasem jednak pracę w tej profesji możemy zacząć mając do dyspozycji minimalną ilość wyposażenia. Jak więc zostać fotografem w 2022 roku?
Rób zdjęcia telefonem
Zaczynając przygodę z fotografią warto wykorzystać sprzęt, który mamy już pod ręką. Tym urządzeniem może być smartfon. W końcu większość z nas już go ma. Współczesne telefony są wyposażone w aparaty, które jakością obrazu dorównują niskobudżetowym lustrzankom. Mogą to potwierdzać liczne konkursy fotografii mobilnej i wyróżnione w nich zdjęcia.
W fotografii istotne jest uchwycenie odpowiedniego kadru. Na początku fotograficznej drogi warto jest robić jak najwięcej zdjęć. Z czasem zauważymy, które z nich mają lepszą kompozycję, światło czy uchwycony motyw. Zaczniemy także dostrzegać błędy i je eliminować.
Pożycz sprzęt od znajomych
Pierwsze kroki w fotografii już za nami, a aparat w smartfonie stał się niewystarczający? Zanim zdecydujemy się na zakup własnego sprzętu warto przetestować, który będzie dla nas odpowiedni.
Popytajmy znajomych, może któryś z nich ma w domu nieużywaną lustrzankę i będzie chciał nam ją pożyczyć? Dzięki temu nauczymy się podstaw działania z aparatem, a także sprawdzimy, czy odpowiada nam oprogramowanie danego producenta. To szczegóły, które zdecydowanie ułatwiają późniejszą pracę.
Wybierz swoją niszę
Nie ma osób doskonałych w każdej dziedzinie, tak jest również z fotografią. Dlatego warto wybrać swoją niszę, ulubioną tematykę zdjęć, które chcemy tworzyć. To pozwoli na czerpanie przyjemności z pracy oraz na jej maksymalne udoskonalenie. Jest także świetna baza pod budowanie osobistej marki, indywidualne podejście i doświadczenie w temacie może być atutem na rynku pracy.
Jaką niszę fotograficzną wybrać?
Oto lista nisz fotograficznych w 2022 roku:
- fotografia ślubna
- fotografia ciążowa
- fotografia portretowa
- fotografia rodzinna
- fotografia noworodkowa
- fotografia studyjna
- fotografia aktu
- fotografia modowa
- fotografia reklamowa
- fotografia przyrodnicza
- fotografia produktowa
Weź udział w warsztatach fotograficznych
Gdy już wiemy, którą dziedziną fotografii chcemy się zajmować, doskonalmy swoje umiejętności. Zacznijmy od podstawowych kursów dla fotografów. Nawet te darmowe, internetowe dostarczają sporą ilość wiedzy. Warto zacząć od tych tłumaczących zasady kompozycji, ostrości czy manualne ustawienia aparatu. Istotną pomocą mogą być również te dotyczące obróbki zdjęć i programów graficznych oraz podpowiadające jak przygotować się do konkretnych sesji. Bardziej zaawansowanym może przydać się kurs marketingu internetowego dla fotografów.
Zainwestuj w profesjonalny sprzęt
Wiedząc, który z producentów oferuje najwygodniejsze dla nas aparaty oraz znając niszę, w której chcemy tworzyć, możemy przystąpić do zakupu własnego, profesjonalnego sprzętu. Niezwykle istotna jest optyka.
Jeśli specjalizujemy się w portretach, niezbędny będzie obiektyw długoogniskowy, jeżeli natomiast robimy zdjęcia krajobrazów czy architektury przydatny będzie obiektyw szerokokątny.
Wypracuj własny styl obróbki zdjęć
Aby nasze zdjęcia wyróżniały się z oceanu obrazów, opracujmy indywidualny sposób obróbki. Początkowo warto korzystać z darmowych programów do edycji zdjęć, by nauczyć się zasad ich działania. Z czasem jednak, gdy nasze umiejętności będą większe, możemy zacząć używać tych bardziej zaawansowanych i obrabiać zdjęcia na unikalny sposób.
Stwórz portfolio i wizytówkę
Czy ciężko zostać fotografem?
To pytanie zadają sobie początkujący, wchodzący na rynek fotografowie. Niewątpliwie, w dobie ogromnej konkurencji nie jest to łatwe zadanie. Gdy jednak mamy odpowiednie zaplecze techniczne, unikalny styl oraz motywację do ciągłego rozwoju, nie powinno to stanowić wyzwania. Warto nakreślić sobie cele działania i konsekwentnie dążyć do ich realizacji.