astra studio logo

Jak zostać fotografem w 2023 roku? Podstawy fotografii krok po kroku

Sesja zdjęciowa Wrocław. Fotograf na sesji zdjęciowej
Fotografowanie stało się dziś powszechnym zajęciem. Każdy z nas ma w kieszeni smartfon z aparatem, którym uwiecznia świat dookoła siebie. Wydawać by się mogło, że fotografowie są już zbędni. Nic bardziej mylnego! Uchwycenie odpowiedniego kadru wciąż jest w cenie, dlatego zawód fotografa cieszy się dużym powodzeniem. Jak zostać fotografem w 2022 roku?

Spis treści

Zawód fotograf - czy warto?

Praca fotografa to przede wszystkim kreatywne zajęcie. Cały czas tworzymy, uczymy się nowych rzeczy. Niektóre zlecenia zmuszają także do podróżowania, co może spodobać się tym, którzy lubią być w ciągłym ruchu. W wielu przypadkach to współpraca z ludźmi, ich ciągłe poznawanie i poszerzanie horyzontów. 

 

Choć niemało z nas wybiera rolę „wolnego strzelca”, zawód fotografa umożliwia także pracę w rozmaitych miejscach, jak media, agencje marketingowe, reklamowe czy nawet instytucje państwowe. Mamy tu dużą wolność wyboru.

Praca fotografa ma również kilka wad. Niewątpliwie jedną z nich jest konieczność pracy w weekendy. To wtedy mają miejsce ważne wydarzenia w życiu klientów, jak śluby czy chrzciny. Jeśli pracujemy na własny rachunek, czasem, mimo starannej selekcji zleceń, możemy trafić na trudnego klienta. 

 

Niezbędna będzie wówczas asertywność.

Nasze zarobki bywają zależne od ilości zleceń, co dla niektórych może okazać się wyzwaniem. Praca fotografa to także długie godziny przed ekranem monitora i możliwy ból pleców tym spowodowany.

Ile zarabia fotograf w 2022 roku?

Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, ile zarabia fotograf. Według statystyk średnie zarobki to około 4000 zł brutto miesięcznie. Wiele jednak zależy od doświadczenia, lokalizacji czy warunków zatrudnienia. Fotograf na etacie może zarabiać mniej niż wyróżniający się „wolny strzelec” samodzielnie poszukujący zleceń. Różną wysokość zarobków będą mieć także fotograf ślubny czy produktowy.

Ile zarabia fotograf. Pieniądze, aparat i telefon

Czy można zostać fotografem bez wykształcenia?

Choć w ofertach wielu szkół i uczelni wyższych znajdziemy kierunek fotografia, to wykształcenie nie jest obligatoryjne. Niewątpliwie studia pozwalają na zdobycie ogromnej wiedzy i inspiracji pod okiem wykładowców niekiedy posiadających olbrzymie doświadczenie w pracy fotografa. Podobne umiejętności możemy jednak nabyć uczestnicząc w różnego rodzaju kursach i warsztatach, takich jak te organizowane w naszym studio. W końcu w tym zawodzie to nasze prace, a nie dyplom, pokazują, co potrafimy.
Jak zostać fotografem. Fotograf siedzi przy biurku i trzyma dokumenty

Jak zostać fotografem - krok po kroku

Kiedy myślimy o zawodowych fotografach często mamy przed oczami wizję osób posiadających pokaźny, drogi sprzęt. Tymczasem jednak pracę w tej profesji możemy zacząć mając do dyspozycji minimalną ilość wyposażenia. Jak więc zostać fotografem w 2022 roku?

Rób zdjęcia telefonem

Zaczynając przygodę z fotografią warto wykorzystać sprzęt, który mamy już pod ręką. Tym urządzeniem może być smartfon. W końcu większość z nas już go ma. Współczesne telefony są wyposażone w aparaty, które jakością obrazu dorównują niskobudżetowym lustrzankom. Mogą to potwierdzać liczne konkursy fotografii mobilnej i wyróżnione w nich zdjęcia. 

W fotografii istotne jest uchwycenie odpowiedniego kadru. Na początku fotograficznej drogi warto jest robić jak najwięcej zdjęć. Z czasem zauważymy, które z nich mają lepszą kompozycję, światło czy uchwycony motyw. Zaczniemy także dostrzegać błędy i je eliminować.

Jak zostać fotografem. Kobieta robi zdjęcia telefonem

Pożycz sprzęt od znajomych

Pierwsze kroki w fotografii już za nami, a aparat w smartfonie stał się niewystarczający? Zanim zdecydujemy się na zakup własnego sprzętu warto przetestować, który będzie dla nas odpowiedni

 

Popytajmy znajomych, może któryś z nich ma w domu nieużywaną lustrzankę i będzie chciał nam ją pożyczyć? Dzięki temu nauczymy się podstaw działania z aparatem, a także sprawdzimy, czy odpowiada nam oprogramowanie danego producenta. To szczegóły, które zdecydowanie ułatwiają późniejszą pracę.

Wybierz swoją niszę

Nie ma osób doskonałych w każdej dziedzinie, tak jest również z fotografią. Dlatego warto wybrać swoją niszę, ulubioną tematykę zdjęć, które chcemy tworzyć. To pozwoli na czerpanie przyjemności z pracy oraz na jej maksymalne udoskonalenie. Jest także świetna baza pod budowanie osobistej marki, indywidualne podejście i doświadczenie w temacie może być atutem na rynku pracy.

Jaką niszę fotograficzną wybrać?

Oto lista nisz fotograficznych w 2022 roku:

Weź udział w warsztatach fotograficznych

Gdy już wiemy, którą dziedziną fotografii chcemy się zajmować, doskonalmy swoje umiejętności. Zacznijmy od podstawowych kursów dla fotografów. Nawet te darmowe, internetowe dostarczają sporą ilość wiedzy. Warto zacząć od tych tłumaczących zasady kompozycji, ostrości czy manualne ustawienia aparatu. Istotną pomocą mogą być również te dotyczące obróbki zdjęć i programów graficznych oraz podpowiadające jak przygotować się do konkretnych sesji. Bardziej zaawansowanym może przydać się kurs marketingu internetowego dla fotografów.

Backstage z warsztatów fotograficznych w studio - 4 fotografów i modelka na żółtym tle
Mając taki zasób teoretycznej wiedzy wybierzmy się także na praktyczne warsztaty fotograficzne, na przykład te organizowane w Astra Studio. Tam wykorzystamy teorię w praktyce, z pomocą prowadzących warsztaty zaczniemy robić zdjęcia, które potem mogą stać się świetnym uzupełnieniem naszego portfolia fotograficznego. Poznamy osoby z branży i podpatrzymy ich podejście do pracy, być może zdradzą nam również sekrety udanych współprac i sposoby na pozyskanie zleceń fotograficznych.

Zainwestuj w profesjonalny sprzęt

Wiedząc, który z producentów oferuje najwygodniejsze dla nas aparaty oraz znając niszę, w której chcemy tworzyć, możemy przystąpić do zakupu własnego, profesjonalnego sprzętu. Niezwykle istotna jest optyka

 

Jeśli specjalizujemy się w portretach, niezbędny będzie obiektyw długoogniskowy, jeżeli natomiast robimy zdjęcia krajobrazów czy architektury przydatny będzie obiektyw szerokokątny

Wypracuj własny styl obróbki zdjęć

Aby nasze zdjęcia wyróżniały się z oceanu obrazów, opracujmy indywidualny sposób obróbki. Początkowo warto korzystać z darmowych programów do edycji zdjęć, by nauczyć się zasad ich działania. Z czasem jednak, gdy nasze umiejętności będą większe, możemy zacząć używać tych bardziej zaawansowanych i obrabiać zdjęcia na unikalny sposób.

Stwórz portfolio i wizytówkę

Odpowiednio zaprezentowane zdjęcia są kluczem do sukcesów na rynku pracy. Dlatego tak ważne jest przygotowanie portfolio. Możemy je umieścić na stronie internetowej czy w mediach społecznościowych. Wyselekcjonujmy te fotografie, które najlepiej ukazują nasze umiejętności i jednocześnie pasują do wybranej niszy. W poszukiwaniu inspiracji warto przeglądać wizytówki innych twórców.

Czy ciężko zostać fotografem?

To pytanie zadają sobie początkujący, wchodzący na rynek fotografowie. Niewątpliwie, w dobie ogromnej konkurencji nie jest to łatwe zadanie. Gdy jednak mamy odpowiednie zaplecze techniczne, unikalny styl oraz motywację do ciągłego rozwoju, nie powinno to stanowić wyzwania. Warto nakreślić sobie cele działania i konsekwentnie dążyć do ich realizacji. 

O nas

Astra Studio – to aranżacyjne studio fotograficzne we Wrocławiu.

Nasze studio fotograficzne to 210m² przestrzeni dla fotografów i operatorów, w której mogą pracować w komfortowych warunkach.

Kontakt z nami

Formularz kontaktowy


Nasz Instagram

Wybierz miasto:

Zapisz się na kurs

lub

Gwagancja rezerwacji miejsca z opłatą przez:

BLIK, Karta, Przlew online, Google Pay, Aple Pay i inne

Zamów sesje od Astra Studio

Запишись на пробное занятие

Wybierz salę:

Sala HOME

kuchnia, łazienka, kominek, sypialnia, parawan, garderoba damska, 100m²

Sala STYLE

cyklorama kątowa, zestaw mebli, ściany dekoracyjne, pokój iluzji, 90m²